Great Lakes Traditional Sprints

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

I-96 Speedway

I-96 Speedway

I-96 Speedway

I-96 Speedway

9/4/2022 - Crystal Motor Speedway

9/4/2022 - Crystal Motor Speedway

Crystal, MI

Season Points Championship

Classes

  • Great Lakes Traditional Sprints23 entries
    • Great Lakes Traditional Sprints
  • Great Lakes Lightning Sprints18 entries
    • Great Lakes Lightning Sprints

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Great Lakes Traditional Sprints

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI -
2 3 0 Steve Irwin Steve Irwin Fenton, MI Fenton, MI 1
3 6 25 Max Frank Max Frank Williamston, MI Williamston, MI 3
4 7 33F Jason Ferguson Jason Ferguson Fremont, MI Fremont, MI 3
5 8 00G Mike Galadja Mike Galadja Fenton, MI Fenton, MI 3
6 11 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 5
7 5 5X Trent Musk Trent Musk Muskegon, MI Muskegon, MI -2
8 9 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 1
9 20 89 Chris Pobanz Chris Pobanz Sebewang, MI Sebewang, MI 11
10 12 10X Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI 2
11 10 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI -1
12 14 31 Jim Girard Jim Girard Manistee, MI Manistee, MI 2
13 4 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI -9
14 16 4G Kent Gardner Kent Gardner Davison, MI Davison, MI 2
15 13 54 Joel Hummel Joel Hummel Nashville, MI Nashville, MI -2
16 19 2B Tyler Bearden Tyler Bearden Onsted, MI Onsted, MI 3
17 17 56 Mark Irwin Mark Irwin Columbiaville, MI Columbiaville, MI -
18 2 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI -16
19 15 00 Joseph (Joey) Irwin Joseph (Joey) Irwin Sandusky, OH Sandusky, OH -4
20 18 45 Colton Stepke Colton Stepke Brooklyn, MI Brooklyn, MI -2
21 22 9 Gary Hayward Gary Hayward Auburn Hills, MI Auburn Hills, MI 1
22 21 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -1
23 23 23 Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 25 Max Frank Max Frank Williamston, MI Williamston, MI 1
2 1 5X Trent Musk Trent Musk Muskegon, MI Muskegon, MI -1
3 3 33F Jason Ferguson Jason Ferguson Fremont, MI Fremont, MI -
4 4 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI -
5 8 54 Joel Hummel Joel Hummel Nashville, MI Nashville, MI 3
6 5 4G Kent Gardner Kent Gardner Davison, MI Davison, MI -1
7 6 2B Tyler Bearden Tyler Bearden Onsted, MI Onsted, MI -1
8 7 9 Gary Hayward Gary Hayward Auburn Hills, MI Auburn Hills, MI -1
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI 3
2 2 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI -
3 3 00G Mike Galadja Mike Galadja Fenton, MI Fenton, MI -
4 5 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 1
5 6 31 Jim Girard Jim Girard Manistee, MI Manistee, MI 1
6 7 56 Mark Irwin Mark Irwin Columbiaville, MI Columbiaville, MI 1
7 1 89 Chris Pobanz Chris Pobanz Sebewang, MI Sebewang, MI -6
8 8 23 Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 0 Steve Irwin Steve Irwin Fenton, MI Fenton, MI 3
2 3 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI 1
3 2 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI -1
4 1 10X Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI -3
5 6 00 Joseph (Joey) Irwin Joseph (Joey) Irwin Sandusky, OH Sandusky, OH 1
6 5 45 Colton Stepke Colton Stepke Brooklyn, MI Brooklyn, MI -1
7 7 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -
All transfer

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI 15.868
2 17 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI 16.036
3 9 0 Steve Irwin Steve Irwin Fenton, MI Fenton, MI 16.093
4 3 33F Jason Ferguson Jason Ferguson Fremont, MI Fremont, MI 16.183
5 5 00G Mike Galadja Mike Galadja Fenton, MI Fenton, MI 16.235
6 22 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI 16.267
7 11 25 Max Frank Max Frank Williamston, MI Williamston, MI 16.506
8 19 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI 16.541
9 7 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 16.594
10 13 5X Trent Musk Trent Musk Muskegon, MI Muskegon, MI 16.653
11 4 89 Chris Pobanz Chris Pobanz Sebewang, MI Sebewang, MI 16.704
12 6 10X Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI 16.761
13 23 4G Kent Gardner Kent Gardner Davison, MI Davison, MI 16.796
14 12 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 16.840
15 16 45 Colton Stepke Colton Stepke Brooklyn, MI Brooklyn, MI 16.923
16 18 2B Tyler Bearden Tyler Bearden Onsted, MI Onsted, MI 16.950
17 20 31 Jim Girard Jim Girard Manistee, MI Manistee, MI 17.018
18 21 00 Joseph (Joey) Irwin Joseph (Joey) Irwin Sandusky, OH Sandusky, OH 17.058
19 10 9 Gary Hayward Gary Hayward Auburn Hills, MI Auburn Hills, MI 17.130
20 8 56 Mark Irwin Mark Irwin Columbiaville, MI Columbiaville, MI 17.289
21 15 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI 17.572
DNS 14 54 Joel Hummel Joel Hummel Nashville, MI Nashville, MI 17.572
DNS 2 23 Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI 17.572

Great Lakes Lightning Sprints

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 0 Brendon Cascadden Brendon Cascadden Traverse City, MI Traverse City, MI 1
2 5 38 Mack Erickson Mack Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 3
3 4 18 Lindsey Erickson Lindsey Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 1
4 10 55 Matt Cogley Matt Cogley Findlay, OH Findlay, OH 6
5 8 48 Jake Erickson Jake Erickson Southboradman, MI Southboradman, MI 3
6 6 26 Richard Clay Sr Richard Clay Sr Fife Lake, MI Fife Lake, MI -
7 14 29 Arlie Cooper Jr Arlie Cooper Jr Bear Lake, MI Bear Lake, MI 7
8 9 84 Bill Dunham Bill Dunham Boyne Falls, MI Boyne Falls, MI 1
9 11 28 Bella Erickson Bella Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 2
10 17 101 Chuck Erickson Chuck Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 7
11 13 40C Chad Colley Chad Colley Davision, MI Davision, MI 2
12 3 7 Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI -9
13 1 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI -12
14 15 76 Dalton Pipgras Dalton Pipgras Byron, MI Byron, MI 1
15 18 7X Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI 3
16 7 2A Johnny Roberts Johnny Roberts -9
17 12 16 Noah Wilfong Noah Wilfong Wayland, MI Wayland, MI -5
18 16 75XJ EJ Szyska EJ Szyska Harrison, MI Harrison, MI -2
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 0 Brendon Cascadden Brendon Cascadden Traverse City, MI Traverse City, MI 3
2 2 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI -
3 1 2A Johnny Roberts Johnny Roberts -2
4 3 55 Matt Cogley Matt Cogley Findlay, OH Findlay, OH -1
5 6 40C Chad Colley Chad Colley Davision, MI Davision, MI 1
6 5 75XJ EJ Szyska EJ Szyska Harrison, MI Harrison, MI -1
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 38 Mack Erickson Mack Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 3
2 2 7 Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI -
3 5 48 Jake Erickson Jake Erickson Southboradman, MI Southboradman, MI 2
4 1 28 Bella Erickson Bella Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -3
5 3 29 Arlie Cooper Jr Arlie Cooper Jr Bear Lake, MI Bear Lake, MI -2
6 6 101 Chuck Erickson Chuck Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 26 Richard Clay Sr Richard Clay Sr Fife Lake, MI Fife Lake, MI 1
2 4 18 Lindsey Erickson Lindsey Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 2
3 6 84 Bill Dunham Bill Dunham Boyne Falls, MI Boyne Falls, MI 3
4 1 16 Noah Wilfong Noah Wilfong Wayland, MI Wayland, MI -3
5 5 76 Dalton Pipgras Dalton Pipgras Byron, MI Byron, MI -
6 3 7X Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI -3
All transfer

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 0 Brendon Cascadden Brendon Cascadden Traverse City, MI Traverse City, MI 14.426
2 16 38 Mack Erickson Mack Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 14.781
3 5 18 Lindsey Erickson Lindsey Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 14.857
4 9 55 Matt Cogley Matt Cogley Findlay, OH Findlay, OH 14.923
5 6 29 Arlie Cooper Jr Arlie Cooper Jr Bear Lake, MI Bear Lake, MI 14.953
6 1 7X Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI 14.958
7 17 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 15.008
8 15 7 Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 15.092
9 11 26 Richard Clay Sr Richard Clay Sr Fife Lake, MI Fife Lake, MI 15.220
10 8 2A Johnny Roberts Johnny Roberts 15.266
11 2 28 Bella Erickson Bella Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 15.331
12 14 16 Noah Wilfong Noah Wilfong Wayland, MI Wayland, MI 15.340
13 18 75XJ EJ Szyska EJ Szyska Harrison, MI Harrison, MI 15.458
14 12 48 Jake Erickson Jake Erickson Southboradman, MI Southboradman, MI 15.931
15 10 76 Dalton Pipgras Dalton Pipgras Byron, MI Byron, MI 16.041
16 3 40C Chad Colley Chad Colley Davision, MI Davision, MI 17.192
17 7 101 Chuck Erickson Chuck Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 19.750
DNS 13 84 Bill Dunham Bill Dunham Boyne Falls, MI Boyne Falls, MI 19.750

Latest Photos

Latest Videos

Crystal Motor Speedway 09/15/19
Crystal Motor Speedway 05/26/19
Battle of Michigan at Hartford Speedway
MPD Racing
Ti22 Performance
Jim Coffee  Son Plumbing  Heating